Fotografia: Jak robić zdjęcia na koncertach?

Witajcie! ;)
Jak robić zdjęcia na koncertach? To pytanie zadaje sobie każdy początkujący fotograf. Fotografia koncertowa nie jest prostym tematem. Przedstawię w kilku punktach najważniejsze rady. Pod postem możecie zadać pytania, postaram się na nie w miarę możliwości odpowiedzieć. 
Więc.. zapraszam!


Po pierwsze.. Ciekawość!
Starajmy się naciskać migawkę kiedy na scenie dzieje się coś ciekawego i wartego sfotografowania. Jeżeli wokaliści/wokalistki mają bardzo dobry kontakt z publicznością, starajmy się uchwycić parę takich momentów ( podają rękę, przybijają piątkę, uśmiechają się, rozmawiają). Na pewno nie powinniśmy robić zdjęć kiedy nic się nie dzieje. Dlatego należy chwilę odczekać, jeśli chcemy mieć ciekawe i dobre zdjęcie!

Po drugie.. Światło!
Światło odgrywa bardzo ważną rolę w naszych zdjęciach tym bardziej, że na koncercie możemy spotkać się z każdym rodzajem oświetlenia. Przy ciemnym oświetleniu nasz aparat może mieć problemy z łapaniem ostrości. Jeżeli jest bardzo ciemno, staram się robić portrety muzyków, efekt ten bardzo ciekawie wychodzi. Dość ciekawie wychodzi praca  przy użyciu trybu lampy z dwoma błyskami. Lampa błyska w momencie naciśnięcia migawki oraz gdy migawka się zamyka. Daje nam to wyostrzenie postaci i rozmycie tła.

Po trzecie.. Współpraca!
Współpraca jest chyba najważniejszą sprawą podczas koncertu. Trzeba starać się, aby jak najmniej przeszkadzać wokalistą, ochroniarzom, publiczności oraz innym fotografom. Starajmy się brać uwagi, które są kierowane do nas. Przy znanych zespołach/wokalistach możemy spotkać się z zasadą fotografowania przez 2-3 piosenki ( lecz nie zawsze). Po zakończonej pracy możemy wysłać nasze zdjęcia do organizatorów na pewno będzie im bardzo miło. 

Po czwarte.. Uwaga!
Szczególną uwagę musimy zwrócić na sprzęt i nasze bezpieczeństwo. Podczas koncertów zdarzają się różnie i niezbyt przyjemne sytuacje np. uderzenie w obiektyw czy osoba będąca na tzw " fali" spadnie na Ciebie. Jeśli musimy przejść do innego miejsca trzymajmy aparat wysoko, aby w nikogo i w nic nim nie uderzyć.

Po piąte.. ISO!
ISO podczas robienia takich zdjęć mieści się zazwyczaj między 400 a 800 w niektórych przypadkach nawet do 1600. Pamiętajmy jednak, że ISO 1600 używamy gdy jest bardzo ciemno. Uważam, że lepiej mieć lekki szum na zdjęciu niż go nie mieć.

Po szóste.. Obiektyw!
Na samym początku musimy zorientować się gdzie znajduje się scena i na jaką odległość możemy się zbliżać. Najlepszy obiektyw na koncercie plenerowym to 70 - 200 mm i większe. Uważam, że obiektyw 18-55mm nie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy wykonać profesjonalne zdjęcia. Jeżeli fotografujemy "małe imprezy" należy zabrać coś szerszego typu 17-50 mm czy 10-20mm. 

Po siódme.. Tryb aparatu!
Polecam tryb Manualny (M). Możemy osobiście ustawić aparat tak aby nam pasowało. Na początku koncertu warto zrobić kilka zdjęć testowych, które pozwolą nam ustawić aparat na jak najlepsze ustawienia. Starajmy się nie robić zdjęć w trybie AUTO, bo to całkowicie bezsensu. 

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł osobą chcącym rozpocząć przygodę z fotografią.  Na koniec kilka porównań między OLYMPUSEM SP 590 UZ a NIKONEM D3200



3 komentarze:

  1. Świetne zdjęcia!
    Zapraszam do mnie blondeismynature.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatny post
    http://fashionbyalexandra1999.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Widać, że przemyślałaś ten post. Myślę, że wszystkie uwagi są bardzo ważne, aby zrobić idealne zdjęcia podczas koncertu :)

    natasiak.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń